Amstel Gold Race – Highlights. (video)

Author: Χωρίς σχόλια Share:
amstel gold race road bike windmill

Ο Philippe Gilbert συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις για το 2017 νικώντας στο τελικό σπριντ τον Michal Kwiatkowski και κέρδισε άξια την πρώτη θέση στο Amste Gold Race.

Ο 34 χρονος πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής, κέρδισε πριν λίγες εβδομάδες το Tour of Flanders και δείχνει πως είναι σε εξαιρετική φόρμα.

«Με εξέπλιξε λίγο στο σπριντ, αλλά ο άνεμος ήταν αντίθετος και δεν πανικοβλήθηκα. Είδα ότι συνεχώς πλησίαζα και στο τέλος ήταν τέλειο για εμένα», δήλωσε ο Gilbert μετά το τέλος του αγώνα. Κατά την διάρκεια της καριέρας του έχει κερδίσει 9 διαδρομές του Tour de France, το Vuelta a Espana και το Giro d’ Italia. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Michael Albasini.

Ένα ξεκόλλημα μιας ντουζίνας αναβατών από τις πρώτες ώρες του αγώνα στους λόφους της επαρχίας Liburg ήταν ένα από στα πρώτα στιγμιότυπα του αγώνα, αλλά η τελική «μάχη» έγινε 40 περίπου χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό όταν και ο Tiesj Benoot επιτέθηκε στην ανάβαση Kruisberg πιάνοντας τον Gilbert στον ύπνο. Η προσπάθεια του όμως δεν απέδωσε τα αναμενόμενα καθώς κάποια μηχανική βλάβη τον ανάγκασε να μείνει πίσω από το γκρουπ.

Ο Roman Kreuziger και ο Enrico Gasparotto είδαν τις ελπίδες τους για κάποια νίκη να εξαφανίζονται μετά από μια πτώση, ο Kwiatkowski έφτασε το πρώτο γκρουπ στην πολύ δύσκολη ανάβαση του Keutenberg με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα αφήνοντας τον Greg Van Avermaet και τον Alejandro Valverde πίσω του.

Με 19 χιλιόμετρα για τον τερματισμό, ο Kwiatkowski οδηγούσε το γκρουπ των 7 καθώς αντιμετώπιζαν την τελευταία ανάβαση στο Cauberg με μια διαφορά 30″ από το πελοτόν. Η σκληρή ανάβαση του 1.5 χιλιομέτρου με μέση κλίση 5.8% μετακινήθηκε αρκετά πιο πίσω από τον τερματισμό στην προσπάθεια των διοργανωτών για έναν πιο εντυπωσιακό αγώνα.

Οι επτά αναβάτες συνεργάστηκαν και δεν επέτρεψαν στο πελοτόν να τους φτάσει παρά το γεγονός πως ο Joaquin Rojas δεν πήγαινε μπροστά στις αλλαγές. Ο Kwiatkowski προσπάθησε να επιτεθεί στο Bemelerber -την τελευταία από τις 35 αναβάσεις της ημέρας- περίπου 5.5 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό, αλλά ο Gilbert ήταν έτοιμος και αντιμετώπισε την επίθεση του. Οι δυο τους συνέχισαν μέχρι την γραμμή του τερματισμού όπου και ο Gilbert αποδείχτηκε δυνατότερος.

«Ήταν ένας δύσκολος τερματισμός», δήλωσε ο Gilbert. «Όλοι μας αξίζαμε την νίκη σήμερα, καθώς συνεργαστήκαμε πολύ καλά. Στο τέλος με τον Kwiatkowski πήγαμε πολύ δυνατά και είδα πως οι υπόλοιποι πίσω μας ήταν στο όριο. Στο όριο ήμουν και εγώ, αλλά αν μπορείς να βρεις 1-2% ακόμη είναι δυνατό να κάνει την διαφορά. Του είπα «πηγαίνουμε μαζί μέχρι το τελευταίο χιλιόμετρο καιο καλύτερος κερδίζει τον αγώνα. Αυτή είναι η καλύτερη συμφωνία που μπορείς να κάνεις».