Tour de France:  Ο Chris Froome κερδίζει το time trial στο Megève!

Author: Χωρίς σχόλια Share:
13819485_1135582296513216_74297677_n

Ο Chris Froome (Team Sky) κατέκτησε την νίκη στο σημερινό ετάπ κατά τη διάρκεια του time trial σε βουνό, με πορεία από το Sallanches ως το Megève. Τερμάτισε την κούρσα σε μόλις 30:43, αφήνοντας πίσω του τον Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) για 21 δευτερόλεπτα και τον Fabio Aru (Astana) για 33 δευτερόλεπτα.

Ο Chris Froome ήταν η έκπληξη της ημέρας. «Ειλικρινά δεν περίμενα να νικήσω τον Tom Dumoulin σήμερα. Νομίζω ότι το κλειδί για τον αγώνα ήταν ο ρυθμός. Έτσι ξεκίνησα σταθερά με έλεγχο στο πρώτο μισό και έπειτα στο δεύτερο μισό τα έδωσα όλα. Είμαι πολύ χαρούμενος με την επίδοσή μου» δήλωσε ο ίδιος.

Η επίδοση του Chris Froome, τον τοποθέτησε ακόμη πιο ψηλά στην γενική κατάταξη με 3:52 ψηλότερα από τον Bauke Mollema (Trek-Segafredo) και 4:17 πιο πάνω από τον Adam Yates (Orica-BikeExchange).

Το 18 ετάπ ήταν το πρώτο time trail σε βουνό στο Tour de France μετά το l’Alpe d’Huez το 2004. Τα πρώτα τέσσερα χιλιόμετρα ήταν το επίπεδο τμήμα της κούρσας αλλά η κλίση άρχιζε γρήγορα να αναβαίνει στο Côte de Domancy και στο Côte de Chozeau. Οι αναβάτες στην συνέχεια κατέβηκαν ως το Megeve.

Ο Richie Porte (BMC), ο οποίος επέλεξε να χρησιμοποιήσει ένα ποδήλατο δρόμου αντί για ένα time trial, ήταν ο πρώτος που αποθέωσαν οι θεατές όταν πραγματοποίησε μόλις 11:33 ως στην κορυφή του Cote de Domancy στο πρώτο time check. Η ταχύτητά του μειώθηκε μετά από αυτό, σε 9 δευτερόλεπτα πιο αργά από τον Tom Dumoulin στο δεύτερο time check. Συνεχίζοντας την κατάβαση, ο Αυστραλός «πέταξε» ως την γραμμή τερματισμού με 31:16. Στο τέλος, η επίδοσή του αποδείχθηκε δυνατή, αφού τερμάτισε τέταρτος στην κατάταξη της ημέρας και έκτος στην γενική κατάταξη.

Ο Fabio Aru (Astana) επίσης έκανε γρήγορο χρόνο στο πρώτο time check, μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα πιο αργός από τον Tom Dumoulin και 23 δευτερόλεπτα πιο αργός στο δεύτερο time check. Ο Fabio Aru τερμάτισε σε ίδιο χρόνο με τον Richie Porte, αλλά κατέλαβε την τρίτη θέση της ημέρας και ανέβηκε στην γενική κατάταξη από την 8η στην 7η θέση. «Ήμουν απογοητευμένος από το τελευταίο time trial», δήλωσε. «Προετοιμάστηκα  καλά για το Tour και ήξερα πως απλά πρέπει να κάνω το καλύτερο που μπορώ. Περίμενα να πάω καλά σήμερα και τα έδωσα όλα από την αρχή».

Ήταν μία απογοητευτική έναρξη για τον Nairo Quintana (Movistar), ο οποίος πάλεψε στα ανηφορικά στάδια του Tour. Ήταν πάνω από ένα λεπτό πιο αργός από τον Tom Dumoulin στο δεύτερο time check αλλά τερμάτισε λίγο καλύτερα απ’ ότι περίμενε με 31:53. Παρόλο που η μέτρια απόδοσή του δεν είναι αυτό που περίμενε κανείς στο βουνό από τον Κολομβιανό, κατάφερε να παραμείνει στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Adam Yates (GBr) ο οποίος ήταν δυνατός στο time trial του 13ου ετάπ, επανέλαβε την επίδοσή του και στην πορεία για Megeve. Τερμάτισε με 32:06 και παρόλο που ήρθε 16ος για την σημερινή ημέρα, ανέβηκε στην 3η θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Bauke Mollema (Trek-Segafredo), οποίος επίσης επέλεξε ποδήλατο δρόμου, προσπάθησε μάταια να ελαχιστοποιήσει την πτώση του στην γενική κατάταξη. Τερμάτισε με 32:06, 17ος της ημέρας και δεύτερος της γενικής κατάταξης.