Tour de France: Ο Ilnur Zakarin νικητής του 17ου ετάπ στο Finhaut-Emosson!

Author: Χωρίς σχόλια Share:
featured

O Ilnur Zakarin (Katusha) κατάφερε να κερδίσει στο 17ο ετάπ ύστερα από την επίθεση που έκανε. Ο Ρώσος κατάφερε να προσπεράσει τον νικητή του 15ου ετάπ Jarlinson Pantano (IAM Cycling) και τον κάτοχο της πουα φανέλας Rafal Majka (Tinkoff) και πάλεψε για να ανέβει γρήγορα την ανηφόρα που είχε κλίση 9%.

1Ο Jarlinson Pantano τερμάτισε δεύτερος 55 δευτερόλεπτα αργότερα κερδίζοντας όμως τον τίτλο του πιο επιθετικού αναβάτη. Ο Rafał Majka τερμάτισε τρίτος 30 δευτερόλεπτα πίσω από τον Jarlinson Pantano.

2

Η σκληρή δουλειά του Chris Froome (Team Sky) και των συναθλητών του, κούρασε τους αντιπάλους τους. Ο Chris Froome κατάφερε να συναντήσει τον Richie Porte (BMC) στο τελευταίο χιλιόμετρο της ανηφόρας. Οι Nairo Quintana (Movistar) και Bauke Mollema (Trek-Segafredo) προσπάθησαν να συμβαδίσουν με τον Chris Froome αλλά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας πολύτιμα δευτερόλεπτα καθώς ο Richie Porte ανέβαινε στην γενική κατάταξη.

Ο Adam Yates (Orica-Bike Exchange) περιόρισε κατά πολύ τις απώλειες του χάνοντας μόνο 8 δευτερόλεπτα. Ο Roman Bardet (AG2R-La Mondiale) έχασε 11 δευτερόλεπτα. Ο Nairo Quintana αρχικά προσπάθησε να κυνηγήσει τον Richie Porte αλλά δεν τα κατάφερε, έχοντας ως αποτέλεσμα να χάσει 28 δευτερόλεπτα και να μην αποτελεί πλέον την μεγαλύτερη απειλή για τον Chris Froome στο φετινό Tour de France. Ο Bauke Mollema έχασε 40 δευτερόλεπτα.

3

Ο Chris Froome τώρα προηγείται του Bauke Mollema κατά 2:27 με τον Adam Yates στα 2:53 και τον Quintana στα 3:27.

Ο Richie Porte ανέβηκε από την έβδομη στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης. Τώρα βρίσκεται 4:27 πίσω από τον πρώην συμπαίκτη του και είναι ο νέος αρχηγός της ομάδας του ύστερα από την αποτυχία του Tejay van Garderen στην ανηφόρα που του κόστισε πολύτιμα λεπτά. Τώρα βρίσκεται στην 17η θέση της γενικής κατάταξης 23:03 πιο κάτω από τον Chris Froome.

“Νιώθω πολύ χαρούμενος μετά τη σημερινή μέρα. Είναι δύσκολο να ξέρεις τι θα συμβεί μετά από μία μέρα ξεκούρασης, αλλά νιώθω πολύ καλά. Ήμουν περικυκλωμένος από τους συναθλητές μου. Ήθελα να βρίσκομαι κοντά στους καλύτερους και να τους παρακολουθώ όλους. Δεν είχα σχεδιάσει την επίθεση. Άρπαξα την ευκαιρία και τα κατάφερα.”, δήλωσε ο Chris Froome.

“Ο Richie είναι ένας από τους καλύτερους αναβάτες του κόσμου. Σήμερα απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι παλεύει για μία θέση στο βάθρο.”, συμπλήρωσε ο Froome.

Ο Ilnur Zakarin δεν γνωρίζει εάν θα μπορέσει να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο αλλά σήμερα κέρδισε με υπερηφάνεια.

“Έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα σήμερα. Ευχαριστώ τους συναθλητές μου για την υποστήριξη. Το αποτέλεσμα δεν αποτέλεσε έκπληξη για εμένα… Προσπάθησα σκληρά και κέρδισα. Είναι ένα όνειρο.” δήλωσε ο Ilnur Zakarin.