women athletes  Liv_Plantur_Amy_Pieters_2015

συνέχεια από το 1ο μέρος.

Elisa Longo-Borghini

women athletes elisa-longo-borghini

Η πρώτη της σεζόν στην Wiggle-Honda δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, καθώς κυριάρχησε παντού (πολυήμερους αγώνες και ημερήσιους). Η νίκη της στο Tour of Flanders εκτόξευσε την πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με μια δεύτερη θέση στο Armitstead στο Philly Classic. Η συνοχή και η συνέπειά της στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθ όλη την διάρκεια της σεζόν την έφερε στην 4η θέση στην γενική κατάταξη. Στους πολυήμερους αγώνες, τερμάτισε 8η στο Giro Femminile, ενώ κέρδισε τον τίτλο στο Route de France, κερδίζοντας και δύο διαδρομές. Η εντυπωσιακή της σεζόν, ολοκληρώθηκε με μια τέταρτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, πίσω από τις Armitstead, Anna van der Breggen και Megan Guarnier.

Katarzyna Niewiadoma

women athletes Katarzyna Niewiadoma

Ακόμη μία αθλήτριας της Rabo-Liv, η Niewiadoma κέρδισε στην κατάταξη των νέων του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2015 και διακρίθηκε σε διαδρομές πολυήμερων αγώνων. Πρώτη γενικής στο uskal Emakumeen Bira, ενώ ακολούθησαν πέμπτες θέσεις στο Giro Femminile και στο Belgium Tour. Με την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έδειξε πως ανήκει στην ελίτ των αθλητριών, ενώ με τις συμβουλές από τις Vos and Ferrand-Prevot (συναθλήτριες) το μέλλον της είναι ακόμη πιο λαμπρό.

Hannah Barnes

women athletes Hannah Barnes

Η εξέλιξη της Barnes στο χώρο της ποδηλασίας ωφελήθηκε καθώς βρισκόταν, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας της Βρετανίας, στην Αμερική περιτριγυρισμένη από την ολοένα και ακμάζουσα ποδηλατική γυναικεία σκηνή. Ξεκίνησε την σεζόν της -και για τα δύο έτη που είναι στην UnitedHealtcare- κερδίζοντας την πρώτη διαδρομή του Tour de San Luis το 2014, αλλά μια πτώση στην δεύτερη διαδρομή της χάλασε τα σχέδια. Φέτος, κέρδισε και τις δύο διαδρομές και τερμάτισε τον αγώνα ως η καλύτερη νεαρή αναβάτρια. Στον επόμενο αγώνα της, στο Tour of the Gila, κέρδισε ακόμη μία διαδρομή τον Μάιο, ενώ κέρδισε και στην κατάταξη νέων στο γυναικείο Tour of California, χάρη σε μια 3η θέση στην 3η διαδρομή. Συνέχισε νικηφόρα, δείχνοντας την εξαιρετική της φόρμα, τον Ιούνιο στην Αγγλία για το Aviva Women’s Tour, κερδίζοντας στην τελευταία διαδρομή και τερματίζοντας 5η στην τελική κατάταξη. Μετά από αυτό τον αγώνα, κέρδισε για 3η φορά την φανέλα της καλύτερης νέας αναβάτριας.

Amalie Dideriksen

women athletes Amalie Dideriksen

Την Amalie την πρωτοείδαμε το 2013, όταν και κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων. Πριν από αυτό είχε κερδίσει το Εθνικό Πρωτάθλημα της Δανίας όταν ήταν μόλις 18 ετών. Στην συνέχεια υπέγραψε στην Boel-Dolmans και το 2015 ρίχτηκε κατευθείαν στα βαθιά στο Tour of Qatar στα τέλη του Φλεβάρη. Η ομάδα της δέχτηκε και το αίτημα της να τρέξει στην πίστα στους Ολυμπιακούς αγώνες του 2016 και κατευθείαν στάλθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας στο Παρίσι, μετά το Qatar. Εκεί τερμάτισε 12η στο omnium, αλλά έδειξε πολύ δυνατά στοιχεία στο scratch race, όπου τερμάτισε 2η και στο elimination race, όπου τερμάτισε 5η. Διατηρώντας την φανέλα της Πρωταθλήτριας Δανίας για το 2015 ήταν η αρχή για ένα επιτυχημένο κλείσιμο της χρονιάς καθώς πήρε την 2η θέση στην γενική κατάταξη στο Belgium Tour μπροστά από αρκετά μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της ποδηλασίας γυναικών.

Pauline Ferrand-Prevot

161243_FERRAND_PREVOT_2011_0

Το να πει κάποιος για την Pauline ότι έχει «προοπτικές» ακούγεται περίεργο, καθώς είναι ήδη Παγκόσμια Πρωταθλήτρια σε τρία διαφορετικά αθλήματα της ποδηλασίας ενώ είναι ακόμη 23ων ετών! Είναι η μόνη αθλήτρια ποδηλασίας (συμπεριλαμβανομένων και των αντρών) που έχει κερδίσει το Παγκόσμιο στον δρόμο, στο cross-country αλλά και το Παγκόσμιο της ορεινής ποδηλασίας ταυτόχρονα! Βρισκόμενη στην ομάδα Rabo-Liv είχε μια πολύ καλή χρονιά, κερδίζοντας το Εθνικό Πρωτάθλημα της Γαλλίας, μια διαδρομή του Giro d’Italia Feminile και αρκετούς τερματισμούς στο top-ten, αλλά η χρονιά, ωχριά μπροστά τις επιτυχίες της περσινής. Τον Σεπτέμβριο βρέθηκε κοντά στο να υπερασπιστεί τον τίτλου της Παγκόσμιας Πρωταθλήριας στην ποδηλασία δρόμου, αλλά δεν κατάφερε να περάσει την Lizzie Armitstead.

Αυτή είναι η λίστα με τις καλύτερες αθλήτριες για το 2015 που είναι σε ηλικία μικρότερες των 25 χρόνων. Πιστεύετε, ότι μπορείτε να τις περάσετε;

Δείτε και τις πιο σέξυ αθλήτριες της ποδηλασίας.