39ος Γύρος Θυσίας …όνομα και πράμα!

Author: Χωρίς σχόλια Share:
alexandros giotis

του cycloholic

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε και φέτος ο ελληνικός «spring classic» Γύρος Θυσίας. Αν και οι καιρικές συνθήκες  δυσκόλεψαν αρκετά το έργο των αθλητών, οι 300 συμμετέχοντες έβαλαν τα δυνατά τους για το καλύτερο αποτέλεσμα, ενώ το πολύ καλό τους επίπεδο χάρισε άφθονο θέαμα σε όσους κατάφεραν να έρθουν ως θεατές.

Την Πέμπτη τα καιρικά φαινόμενα ήταν ανησυχητικά, αφού μέχρι και λίγες ώρες πριν την εκκίνηση έβρεχε ασταμάτητα και οι προβλέψεις μιλούσαν για σφοδρές καταιγίδες. Κατά τις 8 το πρωί ενημερώθηκαν όλες οι αποστολές ότι θα πραγματοποιηθεί έκτακτο τεχνικό συνέδριο με θέμα τις καιρικές συνθήκες. Το άγχος άρχισε να ανεβαίνει, αφού συνειδητοποιούσαμε σιγά σιγά πως δεν θα είναι ένα εύκολο διήμερο! Πλησιάζοντας την Πάτρα και κόντρα σε όλες τις προβλέψεις ο καιρός μας έκανε την χάρη και σταμάτησε επιτέλους να βρέχει. Εν τέλει κατά την διάρκεια του αγώνα υπήρξαν μόνο μερικά διαστήματα με ελαφριές βροχοπτώσεις και μέτριους ανέμους και οι αθλητές ευχαριστήθηκαν την υπέροχη διαδρομή στο δάσος της Στροφυλιάς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της ημέρας νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπούγλας του Κρόνου Νίκαιας στην κατηγορία ανδρών, με χρόνο 14:08 ο οποίος αντιμετώπισε και τεχνικό πρόβλημα με τον πίσω τροχό, δεύτερος ο Γιώργος Νείλας του Αιόλου με χρόνο 14:13 και τρίτος ο Αντώνης Αχτύπης του Π.Ο. Πατρών με χρόνο 14:21.

Στην κατηγορία των εφήβων νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Σταυρακάκης του Τάλου με χρόνο 14:54, δεύτερος ο Δημήτρης Χριστάκος του Σπαρτιατικού με χρόνο 15:07 και τρίτος ο Νίκος Λινάρδος του Θράκα Ιππέα με χρόνο 15:13.

Την Παρασκευή στον αγώνα αντοχής επικράτησαν τα άσχημα προγνωστικά του καιρού καθώς κατά την περισσότερη διάρκεια του αγώνα σημειώθηκαν βροχοπτώσεις και ιδιαίτερα χαμηλή θερμοκρασία που έφτανε στον τερματισμό μέχρι και τους 6 βαθμούς. Αυτό έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των αθλητών με τις κατηφορικές στροφές να γλιστράνε και φυσικά με την απόδοση των φρένων να πέφτει κατακόρυφα. Ο αγώνας ξεκίνησε από το παλιό λιμάνι της Πάτρας και μόλις δόθηκε το ελεύθερο ο ρυθμός άρχισε να ανεβαίνει και οι επιθέσεις υποδέχθηκαν η μία την άλλη. Το κυρίως γκρουπ σε κάθε ανηφόρα έχανε και κάποιους αθλητές με αποκορύφωμα το ανηφορικό κομμάτι στους Καταρράκτες που έμεινε περίπου με 15 αθλητές. Από εκεί και πέρα όλα κρίθηκαν στο τελευταίο ανηφορικό κομμάτι προς την Αγία Λαύρα με τον Χάρη Καστραντά της Γαλλικής Villeneuve Saint Germain να κάνει την επίθεση του μέχρι το νήμα του τερματισμού και να κερδίζει τον αγώνα με χρόνο 2:49:03. Την δεύτερη θέση κέρδισε ο Αλέξανδρος Βροχίδης του ΒΑΟ Θεσσαλονίκης και της Εθνικής μας ομάδας ΜΤΒ με χρόνο 2:49:18. Την τρίτη θέση κέρδισε ο Γιώργος Νείλας του Αιόλου με χρόνο 2:49:24.

12898203_1042868575779986_521639901322648924_o

Στην κατηγορία των εφήβων νικητής και πάλι αναδείχθηκε ο Γιώργος Σταυρακάκης του Τάλου με χρόνο 2:52:30. Την δεύτερη θέση πήρε ο Δημήτρης Χριστάκος του Σπαρτιατικού με χρόνο 2:52:39 και την τριάδα έκλεισε ο Γιάννης Κυριακίδης του Ποδηλάτη με χρόνο 2:53:04.

po1 po2 po3

Στην κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Βαρβάρα Φασόη του Ολυμπιακού Περιστερίου ενώ στους Μάστερς Α’ νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Μαθιουλάκης του Τάλου, στους Μάστερς Β’ ο Λουκάς Καταπόδης του Πήγασου, στους Μάστερς Γ’ ο Γιώργος Γκίνης του Θησέα και στην κατηγορία Μάστερς Δ’ ο Σπύρος Αγγελικόπουλος του Π.Ο. Πατρών.

Εμείς με την σειρά μας θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Π.Ο. Πατρών για την άψογη διοργάνωση και την φιλοξενία που μας παρείχε! Ραντεβού του χρόνου!

φωτογραφίες Πέτρος Γκότσης, Αλέξανδρος Γιώτης, Νάσος Τριανταφύλλου!