O Danny Hart είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Downhill 2016!

Author: Χωρίς σχόλια Share:
danny-hart-world-champ-2016

Η πολύ πετυχημένη χρονιά για τον Danny Hart έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, κατακτώντας το Χρυσό μετάλλιο και την φανέλα με τα rainbow stripes για την επόμενη χρονιά. Ο Danny Hart με ένα εκπληκτικό -σχεδόν αψεγάδιαστο- run στέφτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής για το 2016.

danny-hart-val-di-sole-downhill-attack-position-rock-garden-roots

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο συν-αθλητής του Danny Hart την Mondraker- Laurie Greenland κάνοντας το 1-2 για τους Βρετανούς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Γάλλος Payet Florent -επίσης με Mondraker- ενώ στην 4η ο Αυστραλός Troy Brosnan. Στην 5η θέση η έκπληξη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ο Βρετανός Bernard Kerr ο οποίος πραγματικά την τελευταία στιγμή πήρε τη θέση του τραυματία Gee Atherton και τίμησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα χρώματα της χώρας του.

the-top-three-women-s-class-racers-celebrate-with-their-2016-mtb-world-championships-medals

Στις γυναίκες η Rachel Atherton έχει κάνει την ΤΕΛΕΙΑ σεζόν, κερδίζοντας κάθε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και παίρνοντας για 2η συνεχόμενη χρονιά την φανέλα της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Myriam Nicole -η οποία λόγω τραυματισμού έχασε πολύ μεγάλο μέρος της σεζόν και ξεκίνησε από τις πρώτες αναβάτριες της ημέρας. Με ένα πολύ δυνατό run ανέβηκε στην hot seat με 25″ διαφορά μέχρι να έρθει η σειρά της Rachel. Την τριάδα ολοκλήρωσε η Αυστραλή Tracey Hannah που παρά την πολύ καλή εμφάνιση κατά τα δοκιμαστικά δεν κατάφερε να απειλήσει τις δύο πρώτες.

Πλήρη replay του αγώνα μπορείτε να δείτε στο Red Bull TV.