Ολυμπιακοί Αγώνες MTB-XCO. Χρυσό μετάλλιο για τον Nino Schurter, 31ος ο Αντωνιάδης.

Author: Χωρίς σχόλια Share:
nino schurter gold medal olympic games rio 2016 winner mtb

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής Nino Schurter απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι είναι ο πιο ολοκληρωμένος και δυνατός αναβάτης της ποδηλασίας βουνού αυτή την στιγμή, καθώς ξέφυγε από τους αντιπάλους του στους τελευταίους γύρους και κατέκτησε επάξια το Χρυσό μεταλλίο μπροστά από τον Τσέχο Jaroslav Kulhavy και τον Ισπανό Carlos Coloma.

Την ίδια τύχη βέβαια δεν είχε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της ποδηλασίας δρόμου Peter Sagan, ο οποίος παρά το πολύ δυνατό του ξεκίνημα, στην αρχή του 2ου γύρου έπαθε λάστιχο, γεγονός που που έδωσε τέλος στα όνειρα του για κάποιο Ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Ελβετός πήρε από νωρίς το προβάδισμα με τον Ισπανό ενώ πολύ σύντομα «κόλλησε» και ο Τσέχος καθώς ο Coloma δεν μπορούσε να ακολουθήσει άνετα τον ρυθμό του Nino. Ο Γάλλος Julien Absalon έμεινε 2 λεπτά πίσω καθώς ο ρυθμός των πρώτων ήταν πάρα πολύ δυνατός.

Στην αρχή του 5ου γύρου ο Schurter με τον Kulhavy είχαν μόλις 30 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Coloma -ο οποίος όπως φαινόταν πήγαινε για το χάλκινο μετάλλιο- ενώ πιο πίσω ακολουθούσαν οι Marotte και ο Fluckiger σχεδόν ένα λεπτό πίσω.

Σε ένα αρκετά τεχνικό βραχόκηπο ο Nino άνοιξε την διαφορά στα 33″ από τον Kulhavy. Ο 3ος βρισκόταν 1:19 πίσω. Λίγο μετά τα μισά του τελευταίου γύρου η διαφορά ανέβηκε στα 50″ για τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή και ο τρίτος ήταν σχεδόν 2 λεπτά πίσω (1:50).

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης έκανε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση και κατέκτησε με την αξία του την 31η θέση και μόλις 10:49 πίσω από τον πρώτο. Στα θετικά να σημειώσουμε ότι η απόδοση του ήταν τέτοια που δεν επέτρεψε τους πρωτοπόρους να του «ρίξουν» γύρο.